Znakowanie rozdzielnic

Znakowanie rozdzielnic

Rozdzielnica składa się z urządzeń elektroenergetycznych, które wraz z połączeniami elektrycznymi, szynami zbiorczymi i elementami izolacyjnymi służą do rozdziału energii elektrycznej.

Aby zapewnić bezpieczną eksploatację, wszystkie składowe rozdzielnicy muszą być trwale i czytelnie oznaczone.

Na nasz uniwersalny system znakowania składają się: oznaczniki przewodów, oznaczniki na kable zasilające i sterownicze wchodzące do rozdzielnic, opisy listw zaciskowych różnych producentów, oznaczenie komponentów tj. styczników, przekaźników, trwale i czytelne opisy pod lampki i przyciski, tabliczki znamionowe, zawierające parametry znamionowe, logo i dane producenta.

Opisy przewodów

Przewody stanowią większą część wyposażenia rozdzielnicy, zatem ich oznakowanie musi być proste, szybkie a zarazem trwałe i czytelne po latach. Znakowanie przewodów możemy podzielić na znakowanie potencjałami lub znakowanie pełnymi adresami. Inny podział ze względu na rodzaj montażu to: oznaczniki o profilu zamkniętym, do nałożenia przed podłączeniem przewodu oraz takie, które możemy wpiąć na przewód po jego podłączeniu lub założeniu końcówki. W naszej ofercie znajdziesz wszystkie te rozwiązania, począwszy od oznaczników jednoznakowych po koszulki termokurczliwe.


Opisy lampek i przycisków

Przyciski sterujące, włączniki i lampki do montażu tablicowego można opisać na dwa sposoby: korzystając z gotowych ramek, do których wkładamy tabliczkę z opisem lub poprzez przyklejenie odpowiedniej etykiety bezpośrednio na płytę lub drzwi szafy. Takie etykiety w znormalizowanych rozmiarach możesz wykonać sam przy użyciu naszych urządzeń lub zamówić je u nas z gotowym opisem wg. Twojej specyfikacji.


Tabliczki znamionowe

Tabliczka identyfikacyjna montowana na rozdzielnicy lub szafie sterowniczej jest wizytówką jej wykonawcy. Może zawierać dane teleadresowe, parametry znamionowe czy informacje dodatkowe jak znak CE, rok wykonania itp.. Materiał tabliczki musi być dobrany odpowiednio do warunków pracy rozdzielnicy. Szafy pracujące w bardzo ciężkich warunkach powinny być opisane stalowymi tabliczkami grawerowanymi laserowo. Inne można opisać przy użyciu etykiet piankowych z nadrukiem termo transferowym lub tabliczek z nadrukiem UV.


Opisy listew zaciskowych (złączek)

Listwa zaciskowa zwana popularnie złączką służy przede wszystkim do łączenia ze sobą dwóch lub więcej przewodów. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań różnych dostawców. Produkujemy oznaczniki pasujące do większości złącz czołowych producentów. Możesz je opisać za pomocą naszych uniwersalnych urządzeń lub zamówić u nas z gotowym nadrukiem, według własnego uznania.


Opisy aparatów

Styczniki, przekaźniki, sterowniki i pozostałe komponenty oznaczysz przy użyciu różnych etykiet samoprzylepnych, drukowanych na urządzeniach Partex lub z wykorzystaniem zwykłej biurowej drukarki laserowej. Do oznaczenia aparatury modułowej można wykorzystać etykiety piankowe w znormalizowanych rozmiarach lub tabliczki grawerowane dopasowane do szerokości modułów.


Oznaczniki na kable

Kable zasilające i sterownicze wchodzące do rozdzielnic mogą być oznakowane adresami lub oznaczeniami KKS. System KKS to unikatowy sposób kodowania danych, dedykowany dla elektrowni i elektrociepłowni. Oba sposoby wymagają opisu w kilku wierszach, pole zadruku musi więc być odpowiednio duże, aby pomieścić znaczną ilość informacji. Część danych można przedstawić w postaci kodu QR, który można następnie odczytać przy użyciu skanera lub smartfona.


Automatyzacja i cyfryzacja procesu znakowania w przemyśle elektroenergetycznym

Automatyzacja i cyfryzacja procesu znakowania w przemyśle elektroenergetycznym przyniosły wiele korzyści. Pojawiła się możliwość szybszego, precyzyjniejszego oraz bardziej jednolitego oznaczania elementów infrastruktury, w tym opisu rozdzielnic i skrzynek elektrycznych.

Rozdzielnica, będąca kluczowym elementem sieci elektroenergetycznej, wymaga szczegółowego opisu, umożliwiającego bezproblemową identyfikację jej elementów. Dzięki automatyzacji proces ten został znacznie uproszczony. Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję umożliwiają oznaczanie rozdzielnic w sposób jednolity i powtarzalny, minimalizując ryzyko błędów.

Podobnie jest w przypadku oznaczania skrzynki elektrycznej, które często było wyzwaniem ze względu na różnorodność modeli i konfiguracji. Cyfryzacja pozwoliła na stworzenie centralnej bazy danych z oznaczeniami, dostępnej dla techników na miejscu za pomocą mobilnych urządzeń. To z kolei przyspiesza proces serwisowania i usprawnia zarządzanie siecią.

Automatyzacja i cyfryzacja to klucz do efektywniejszego zarządzania infrastrukturą elektroenergetyczną. Poprzez usprawnienie procesu znakowania, przemysł ten stawia krok naprzód ku nowoczesności.

Nowoczesne techniki grawerowania w znakowaniu urządzeń elektroenergetycznych

Nowoczesne techniki grawerowania odmieniły sposób znakowania urządzeń w przemyśle elektroenergetycznym. Zapewniają trwałość i czytelność oznaczeń, co jest niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa i efektywności obsługi.

W przypadku opisu rozdzielnicy i oznaczenia skrzynki elektrycznej grawerowanie oferuje nieporównywalną trwałość w stosunku do tradycyjnych metod. Niezależnie od warunków zewnętrznych, oznaczenia są zawsze czytelne, co zdecydowanie ułatwia pracę techników.

Możliwość zaprojektowania własnych, unikalnych oznaczeń zwiększa efektywność identyfikacji urządzeń, co w długim terminie przekłada się na zwiększoną produktywność.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pozostanie na witrynie, oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Dowiedz się więcej
Zapisz się do newslettera!
Zgarnij prezent 🎁