Identyfikacja kabli sterowniczych i AKPiA

Identyfikacja kabli sterowniczych i AKPiA

Posiadamy bogate doświadczenie oraz referencje z zakresu znakowania aparatury kontrolno-pomiarowej w obiektach przemysłowych, elektrowniach i elektrociepłowniach oraz hutach.

Rozwiązania Partex w tym zakresie to: oznaczniki KKS, opisy zaworów, sterowników, czujników i innych urządzeń pomiarowych czy oznaczniki kabli sterowniczych.

Oznaczniki na kable sterownicze i zasilające

Na opis kabli sterowniczych może składać się: - numer kabla według systemu KKS - typ kabla oraz jego przekrój - numer urządzenia docelowego, również według KKS Każde z naszych rozwiązań dostępne jest w kilku rozmiarach, co pozwala na wprowadzenie dodatkowych linii tekstu. Można w nich zawrzeć informacje dodatkowe, jak rok ułożenia kabla, nazwę inwestora itp. Proponowane materiały oznacznika to: - PVC (nadruk termotransferowy) - ZEREX - materiał bezhalogenowy (nadruk jw) - kwasoodporna stal nierdzewna AISI 316L (wyraźne tłoczenie)


Opisy aparatury kontrolno-pomiarowej

Dedykowanymi rozwiązaniami do oznakowania oraz inwentaryzacji aparatury w obiektach elektroenergetycznych są samoprzylepne etykiety poliestrowe lub piankowe oraz tabliczki grawerowane w stali lub tworzywie, które można przykleić, zawiesić przy użyciu łańcuszka lub zamocować do rury wykorzystujac specjalny uchwyt. Opis może zawierać znaki literowo-cyfrowe, wygenerowany kod kreskowy lub kod QR.


Znakowanie kabli w systemie KKS

KKS (Kraftwerk – Kennzeichen - System) to system kodowania i zapisywania danych. Powstał on w odpowiedzi na rosnącą złożoność systemów oraz bardzo dużą ilość podzespołów, urządzeń, instalacji oraz układów technologicznych występujących w elektrowniach i elektrociepłowniach. Przyjęcie jednolitego systemu oznaczeń pozwala na efektywne zarządzanie i przetwarzanie danych o wszystkich urządzeniach i kablach pracujących na danym obiekcie. Numer KKS może być wytłoczony w oznaczniku stalowym, lub wydrukowany na tabliczce z tworzywa sztucznego. Alternatywną formą prezentacji danych jest kod QR, mieszczący dużą ilość dodatkowych informacji.


Znakowanie szaf i skrzynek w systemie KKS

Powierzchnia szaf malowanych proszkowo jest nierówna, dlatego też etykieta przyklejana na taką chropowatą strukturę musi mieć odpowiednią grupość i mocny klej. Tabliczkę można dodatkowo przynitować lub przykręcić, co zapewni trwałe zespojenie z drzwiami szafy. Opis możemy wygrawerować dla Ciebie w UV-odpornym laminacie dwuwarstwowym, aluminium anodowanym lub stali nierdzewnej. Jeżeli chcesz sam wyprodukować takie opisy, możesz to zrobić na grawerce Partex lub skorzystać z etykiet piankowych i drukarki termotransferowej.

Znaczenie precyzyjnego znakowania kabli sterowniczych — przyspieszenie diagnozowania i napraw w przypadku awarii

Precyzyjne znakowanie kabli sterowniczych, zwłaszcza przy użyciu zaawansowanego systemu oznaczeń KKS, jest kluczowe dla efektywnej i skutecznej diagnostyki oraz naprawy w przypadku awarii. System KKS jest międzynarodowym systemem oznaczeń używanym w przemyśle energetycznym, umożliwiającym precyzyjne i jednoznaczne oznaczanie wszystkich elementów instalacji, w tym kabli sterowniczych. Każde oznaczenie zgodne z systemem KKS składa się z unikalnego kodu identyfikującego daną jednostkę, co pozwala na szybkie zidentyfikowanie i lokalizację problemu. W efekcie zespół serwisowy jest w stanie szybko zdiagnozować problem i podjąć działania naprawcze, minimalizując czas przestoju i związane z tym koszty. W praktyce dobrze zaprojektowany i wykonany system oznaczeń KKS przyspiesza nie tylko diagnozowanie i naprawę w przypadku awarii, ale również ułatwia regularne konserwacje i przeglądy, a także planowanie i realizację projektów modernizacyjnych. Dlatego właściwe oznaczanie kabli sterowniczych jest tak ważne dla efektywnego funkcjonowania każdej instalacji energetycznej.

Wyzwania i korzyści związane z oznacznikami KKS w obiektach przemysłowych

Implementacja systemu oznaczeń KKS w obiektach przemysłowych przynosi szereg korzyści, choć wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. System KKS jako międzynarodowy standard, znacznie usprawnia zarządzanie infrastrukturą przemysłową, umożliwiając precyzyjne i jednoznaczne identyfikowanie elementów instalacji. Wprowadzenie systemu KKS wymaga starannego przygotowania i odpowiedniego planowania. Każdy element systemu musi być dokładnie oznaczony, a personel odpowiednio przeszkolony w zakresie jego zrozumienia i obsługi. Wymaga to inwestycji czasu i zasobów, ale długoterminowe korzyści zdecydowanie przewyższają te początkowe nakłady. System oznaczeń KKS, odpowiednio zaimplementowany i obsługiwany, jest nieocenionym narzędziem, które przyczynia się do poprawy wydajności, bezpieczeństwa i efektywności obiektów przemysłowych.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pozostanie na witrynie, oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Dowiedz się więcej
Zapisz się do newslettera!
Zgarnij prezent 🎁